Чим утеплити покрівлю?

Розглянемо види теплоізоляційних матеріалів. Серед найбільш популярних можна відзначити мінеральну вату, пінопласт, пінополістирол, целюлозу та ін. Для утеплення даху частіше за інших використовують мінеральну вату на основі скловолокна або базальту.Завдяки своїй волокнистій структурі вона грає роль не тільки утеплювача, але і звукопоглинального шару, крім того, вона не горить, не виділяє токсинів і має невелику вагу. Загальна товщина утеплювального шару з мінеральної вати не повинна бути менше 20 см, а окремі її полотна повинні міцно кріпитися до конструкцій, щоб з часом вони не деформувалися і не сповзали уздовж скатів.Мінеральна вата на основі скловолокна має ряд переваг за рахунок тонких (тонше волосся) волокон, яких в обсязі більше, ніж у інших утеплювачів, а значить, і більше повітря. Це дозволяє підвищити теплоізоляційні здатності матеріалу, а також знизити загальну вагу утеплювача.

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

Серед нових теплоізоляційних матеріалів варто відзначити рідкий пінопласт. Він стійкий до впливу мікроорганізмів, до горіння, нетоксичний, має низьку щільність і доступний за ціною.

Способи утеплення покрівлі

Спосіб утеплення даху залежить від того, чи буде використовуватися підпокрівельний простір як житлове приміщення, тобто, чи буде в будинку мансарда. Якщо так, утеплювати потрібно саму дах, укладаючи утеплювач на скати між кроквами. Якщо ж у будинку передбачений нежитловий (технічний) горище, утеплювати потрібно не дах, а перекриття між останнім житловим поверхом і горищем.Оскільки дуже часто забудовники не хочуть втрачати зайві квадратні метри, нежитлові горища зустрічаються все рідше, поступаючись місцем мансардам.

Як утеплити покрівлю правильно?

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

Утеплювальний шар повинен відповідати нормативним вимогам, коефіцієнт його теплопередачі повинен бути менше 0,2 Вт / м2С`, товщина даху, а значить і товщина утеплювача, вибирається максимально тонкої, інакше простір під нею буде обмеженим.Найчастіше утеплювальний матеріал укладається в два або три шари (залежно від типу матеріалу), товщина кожного з яких складає близько 7-8 см. Таким чином, загальна товщина утеплювального шару складає 21-24 см. При укладанні шарів треба розташовувати утеплювач так,щоб верхній шар перекривав стики нижнього, що підвищить його ефективність.

Важливим моментом при монтажі утеплювача є його захист від вологи. Навіть незначна кількість води, яка вбирається в нього, погіршує його якість в кілька разів. Для прикладу, якщо утеплювач у своїй структурі має 5% води, його теплоізоляційні властивості зменшуються в два рази. Це пояснюється тим, що вода на відміну від повітря прекрасно проводить тепло, випускаючи його назовні, що в даному випадку неприпустимо, тому утеплювач повинен бути сухим завжди, незалежно від пори року та погоди. Для цього він повинен захищатися з двох сторін: з боку приміщення шаром пароізоляції, а з боку вулиці шаром гідроізоляції. Покрівельний пиріг обов’язково повинен мати вентиляційні зазори, наявність яких не дає волозі конденсуватися на поверхні утеплювача.

Як правильно вибрати утеплювач?

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

За якими ж параметрами варто вибирати утеплювач? По-перше, це його питома вага. Чим нижче вага матеріалу, тим він кращий, тим більше повітря знаходиться в одиниці його об’єму, тим легше його укладати і тим менше буде навантаження на несучі конструкції.Зазвичай питома вага знаходиться в межах 14-20 кг / м3.


По-друге, значення теплопровідності, тобто здатності матеріалу проводити тепло. Вона повинна бути мінімальною. Багато в чому цей параметр залежить від складу утеплювача його структури, а значить, і від питомої ваги.

По-третє, довговічність матеріалу. Якісний утеплювач при правильному його монтажі здатний зберігати свої властивості не менше 25 років.

По-четверте, високий рівень паропроникності для забезпечення вологісного режиму в будинку.

По-п’яте, негорючість. Каркас даху зазвичай виконується з деревини, нехай і покритою спеціальними захисними розчинами, але все ж горючою. Вентиляційні зазори в покрівельному пирозі також сприяють горінню і поширенню вогню. Використовувати в таких умовах горючі утеплювачі ні в якому разі не можна.

По-шосте, екологічність. При виборі матеріалу зверніть увагу на його склад. Краще, якщо він буде виготовлений з натуральної сировини без додавання різних токсичних хімікатів. Не зайвим буде так само перевірити наявність відповідних сертифікатів, які дозволяють його використання.

Багато забудовників при виборі утеплювача стоять перед вибором: купити рулонний матеріал або плити. Деякі будівельники впевнені, що більш якісними є плити, хоча це і не зовсім так. За своїми якостями ці матеріали мало відрізняються один від одного, різниця є тільки в технології монтажу. Плити зручно використовувати, коли утеплювач потрібно укласти в певний каркас, осередки якого кратні параметрам плит. У цьому випадку не потрібно витрачати час на вирізування полотен потрібних розмірів. Зазвичай плити використовуються при утепленні гіпсокартонних стін. Рулонні матеріали знайшли застосування при утепленні великих площ, таких як скати даху, підвісні стелі.

Технологія утеплення даху

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

Технологія утеплення даху включає в себе кілька етапів. Спочатку на обрешітку кроквяної системи закріплюється плівка гідроізоляційного матеріали. Вона повинна створювати герметичний шар і злегка провисати на випадок перепаду температур і теплового розширення.Стики окремих полотен заклеюються будівельним скотчем. Далі з боку приміщення між кроквами укладається утеплювач і зверху зашивається пароізоляційною плівкою, стики якої теж ретельно закладаються, щоб не залишалося зазорів і щілин. Плити утеплювача зазвичай укладаються без додаткових кріплень, тому потрібно подбати про те, щоб їх структура могла тримати форму, не деформуючись і не сповзала по скатах. Кількість шарів теплоізоляції залежить від обраного матеріалу, його характеристик і товщини.Зазвичай укладаються два або три шари цього цілком достатньо.


При монтажі утеплювача не можна залишати щілини на стиках полотен плит або в місцях їх контакту з елементами конструкцій або прокладених комунікацій. Теплоізоляційний шар повинен бути суцільним, в іншому випадку можуть утворитися так звані містки холоду, за якими всередину проникатиме холодне повітря. Містки холоду можуть бути лінійними і точковими. Лінійні містки з’являються в місцях нещільного прилягання матеріалу в місцях стикування, а точкові в місцях кріплення утеплювача до поверхні за допомогою кріплень, а також при встановленні різних конструктивних елементів, що проходять крізь теплоізоляційний шар. Щоб уникнути витоку тепла, рекомендують укладати шари утеплювача так, щоб стики верхніх шарів перекривали стики нижніх, а сам утеплювач щільно прилягав до конструкцій і заповнював собою весь простір між кроквами.

Конструкції деяких дахів припускають наявність контробрешетки, яка кріпиться поперек крокв. Таке рішення дозволяє мінімізувати площа елементів кроквяної системи і підвищити коефіцієнт теплотехнічної однорідності.

Утеплення нежитлового горища

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

Ще один спосіб утеплення даху утеплення нежитлового горища. Як було сказано вище, в цьому випадку утеплювач монтується не так на скати, а на перекриття, тобто на підлогу горища. Робиться це в два заходи. Спочатку простір між балками перекриття заповнюється утеплювальними плитами або полотнами, поверх них на відстані до 3 см кріпиться вітрозахисна плівка. Отриманий зазор забезпечить вентиляцію, захищаючи утеплювач від накопичення на ньому конденсату. Далі встановлюється решітка з дерев’яних дощок або профілів, на яку настилається шар мінеральної вати. Кількість шарів мінеральної вати залежить від її характеристик і від нормативних вимог до утеплювальним верствам в даному регіоні. Теплоізоляційний шар повинен бути щільним і герметичним, без щілин.


Що таке принцип замкнутого контуру?

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху


Герметичний шар утеплювача повинен формувати замкнутий тепловий контур, в якому відсутні будь-які розриви або неутеплені ділянки, які є містками холоду. Особливу увагу потрібно приділяти монтажу утеплювача уздовж віконних і дверних отворів, в місцях підведення комунікацій, на стиках стелі та стін. Утеплювальний шар повинен мати товщину, що не менше нормативної, інакше він не зможе надійно захистити приміщення від холоду. Ще один нюанс правильно підібрані розміри плит або полотен. Вони повинні щільно прилягати до поверхні без провисань, що не сповзати під вагою свого ваги, не деформуватися.

Крім утеплення даху в будинку також проводиться утеплення стін.Теплоізоляційний шар стін зазвичай монтується на їх зовнішній частині і формує єдиний замкнутий тепловий контур з теплоізоляційним шаром даху. Ці шари повинні стикатися, не перериваючись і доповнюючи один одного. Їх розрив може призвести до значних втрат тепла і порушення внутрішнього мікроклімату в будинку. Щоб забезпечити герметичне з’єднання шарів між собою, можна використовувати волосінь або підв’язку.

Техніка безпеки

 

Як утеплити покрівлю правильно? Технологія утеплення даху

І кілька слів про техніку безпеки при роботі з утеплювальних матеріалів. Обов’язковою умовою є наявність засобів індивідуального захисту: спеціального комбінезона, рукавиць, респіратора (маски), окулярів. Різати утеплювач краще вручну гострим ножем, а не за допомогою електроінструментів, що значно зменшить кількість пилу.Приміщення, де проводиться підготовка матеріалу і його монтаж, повинно бути добре провітреним. Після закінчення робіт руки і обличчя потрібно вимити холодною водою. Попадання мінеральної вати на шкіру може викликати свербіж, який не проходить навіть після промивання водою. Не варто при цьому хвилюватися мінеральна вата не є небезпечною, і з часом свербіж пройде. Джерело.

Долучитись в Telegram