Дах: шифер, руберойд, металочерепиця чи натуральна черепиця?

Стикаючись з проблемою вибору даху та асортименту, що пропонують виробники навіть невибагливий покупець впадає в легкий ступор. Рекомендуємо пропустити всі рекламні фішки і до кожного виду покрівельного матеріалу підійти критично, аналізуючи свої фінансові можливості, зважуючи всі «за» та «проти».
     Рулонні матеріали простіші в укладці, металеві надійніші, керамічні довговічніші. Цей список можна продовжувати до нескінченості.
     Не слід забувати, що фінансове питання в будівництві грає величезну роль, особливо під кінець будівництва, коли грошей усе менше, а крити дах варто якісно і надовго. Також не варто надто переоцінювати нові види матеріалів оскільки ідеальних матеріалів, придатних під будь-які умови експлуатації, для покрівлі поки не придумали.
     Варто пам’ятати про декілька параметрів:
Збір навантажень на покрівлю: навантаження, які діють на покрівлю, складаються з власної ваги конструкції покрівлі, тобто ваги всього «пирога» даху (крокв, риштування, покрівлі, утеплювача тощо) і ваги нормативного снігового покриву, характерного для Вашого регіону (в Україні він коливається від 70 до 180 кг/кв.м.). Також, необхідно враховувати силу вітру даного регіону.
Архітектурне рішення покрівлі: з ескізного проекту стає ясно яку форму набуде покрівля майбутнього будинку. Виходячи з форми, габаритів, конструктивних особливостей будинку підбирають конструкції покрівельної системи і її покриття. Наприклад, вибравши керамічну черепицю, архітектору необхідно буде дотримати ухил даху не менше 30-35 градусів, так як це передбачено технологією пристрою.
Довговічність, вогнестійкість: в залежності від умов експлуатації даху слід підбирати довговічність, вогнестійкість даху. Адже немає сенсу робити покрівлю «на століття» для господарського сараю і витрачатися на наднові і технологічні матеріали. 
      Отже радимо отримати кілька консультацій з різних джерел і потім визначатися у виборі. А наразі пропонуємо ознайомитися з видами покрівельних матеріалів, їх основними перевагами та недоліками.

Руберойд 

vttuomjo.jpegТрадиційний та недорогий вид покрівельного матеріалу, що являє собою рулонний покрівельний матеріал, що володіє гідроізоляційними властивостями. Руберойд виконується на основі покрівельного картону, спочатку просоченого рідким нафтовим бітумом, а потім покритого з двох сторін тугоплавкими бітумами і мінеральною посипкою. Руберойд застосовується в якості складової частини так званого «покрівельного килима» (зазвичай – верхнього і нижнього його шарів), як прокладочний матеріал при укладанні покрівлі з черепиці чи інших твердих покрівельних матеріалів, а також для гідроізоляції підлог, фундаменту, перекриттів та інших частин будівлі. Класифікація руберойду в залежності від виду картону. Весь руберойд підрозділяється на підкладовий і покрівельний. Підкладовий руберойд припускає використання картону з щільністю 300  гр/м. кв, а покрівельний – 350 гр/м. кв.
До відвертих плюсів даного матеріалу можна віднести його невисоку вартість (в порівнянні з іншими видами покрівельних матеріалів), простоту в укладці, невелику вагу, можливість використовувати на даху з будь-яким нахилом. До мінусів – невеликий термін служби (близько 5 років).

Євроруберойд 

ozvsbotoaakx.jpgЯвляє собою модифікований вид руберойду, що виготовляється з скловолокнистої або синтетичної основи, на яку наноситься покривний шар з суміші бітуму і полімерних добавок. Саме якісні полімерні добавки забезпечують високу гнучкість, міцність, стійкість до шкідливих впливів і захист від ультрафіолетових променів. Зокрема, поліпропілен забезпечує захист від ультрафіолетових променів, а каучук надає руберойду гнучкість. Використовується в будівництві як звичайних житлових, так і промислових об’єктів.
Серед одновних переваг: довговічність (гарантійний термін служби – 15 років); досить велика товщина (від 3 мм) значно знижує кількість шарів покрівлі (1 шар євроруберойду замінює 4-5 шарів звичайного руберойду); значне зниження трудовитрат та, відповідно, вартості робіт по влаштуванню або ремонту покрівлі; володіє високою адгезією до будь-яких видів основи. Серед недоліків: при низьких температурах матеріал стає досить крихким; укладати його треба в 2-4 шари, що відбивається на вартості покрівельних робіт, при розгортанні рулонів виникають мікротріщини, що призводить до погіршення гідроізолюючих властивостей даного матеріалу а помилки при монтажі призводять до протікання в місцях стиків.

Бітумна черепиця 

lxctchp sbgdqerq.pngБітумна або м’яка черепиця по будові аналогічна сучасним рулонним покрівельним матеріалам (руберойду), але довговічніша.  Така черепиця дуже пластична (деформувати її можна руками без особливих зусиль) і стійка до атмосферних опадів, завдяки чому можна повторити будь-яку найскладнішу форму покрівельної конструкції, задуманої архітектором, будь то дах з різним ухилом (більше 12 градусів, максимальний ухил даху не обмежений) чи криволінійної поверхні. Також необхідною умовою є використання підкладкового шару-килима, покладеного на суцільну обрешітку з водостійкої фанери або ОСБ.
Бітумна черепиця має наступні плюси: не ламається при перевезенні й монтажі, можливість швидко і недорого згодом оновити дах (локальний ремонт), можливість пристрою від пологих до гострих кутів даху, безшумна під час атмосферних опадів, не іржавіє та не гниє, мала кількість відходів ми монтажі. Бітумна черепиця має і мінуси: традиційно вважається не настільки «елітною», як натуральна, висока горючість (Г3), піддана впливу ультрафіолету (вицвітає на сонці), та її неможливо монтувати в зимовий період.

Азбестоцементний шифер

trwbn.jpgЦе так званий, класичний шифер – цементний композиційний матеріал, зміцнений азбестовим волокном. Суміш коротковолокнистого азбесту (15%) і портландцементу (85%). Випускається у вигляді листів прямокутної форми з хвилястим рифленням, зазвичай це 6-8 хвиль профілю. Стандартний розмір шиферного листа 1,2 * 0,7 м і висота хвилі від 28 мм, вага квадратного метра такої покрівлі від 10-15 кг. Листи кладуться внахлест і кріпляться до риштування цвяхами, під які укладають м’які герметизуючі прокладки. В якості основи під покрівлю влаштовується обрешітка з брусків перетином 50 x 50 мм чи 75 x 75 мм. При монтажі шиферних дахів рекомендується робити підкладковий шар з пергаміну або руберойду. Ухил покрівлі, що рекомедується при використанні азбестоцементних листів – більше 12 градусів і до 60 градусів.. Показав себе довговічним (до 50 років) і технологічним матеріалом.
Азбестоцементний шифер, переваги: гарні міцнісні характеристики, добре ріжеться болгаркою, досить низька ціна. Азбестоцементний шифер, недоліки: крихкий, шкідливість азбесту для людини, декоративно непривабливий, може накопичувати вологу, через що може втрачати колір, на ньому, з часом, починає рости грибок і мох.

Єврошифер 

krkgxwrfp.jpgЦей матеріал формою нагадує традиційний азбестовий шифер і є гофрованим листом на картонній основі з бітумним покриттям. Найбільш популярні кольори забарвлення: коричневий і зелений, а також червоний та чорний. Цей матеріал дуже зручний в роботі, при необхідності листи ріжуться пилкою або гострим ножем. Кріплення листів проводиться за допомогою цвяхів з пластмасовими прокладками. Покрівельне покриття з цього матеріалу одне з найлегших: 1 м.кв. важить всього біля 3 кг. Термостійкість єврошиферу висока, він витримує нагрівання до 110 °С. Переваги перед традиційним шифером – привабливіший зовнішній вигляд, легкість монтажу та менша вага покрівлі. Проте термін служби менший – 25-30 років проти 50-ти азбестоцементного шиферу. Так само, як і при укладанні класичного шиферу, рекомендується робити гідроізолюючий шар з руберойду, пергаміну або плівкових синтетичних матеріалів. Мінімальний ухил покрівлі для цього матеріалу складає 6°.

Полікарбонат – прозора покрівля 

tsrkvynfxsvv.jpegУнікальний листової полімер, що володіє високою міцністю, невеликою вагою, відмінною світлопроникністю і видмінною  теплоізоляцією. Монтаж покриття із стільникового полікарбонату відрізняється надзвичайною легкістю і швидкістю. Це обумовлюється великими габаритними розмірами і малою вагою панелей, а також можливістю обробки і монтажу без спеціального обладнання. Крім того, панелі, які потребують особливих умов зберігання і монтажу, можна встановлювати одночасно з іншими огороджувальними конструкціями без зупинки технологічного процесу. Все це дозволяє економити при «склінні» полікарбонатом масу часу і коштів.
Не дивлячись на порівняно низький (приблизно 10-15 років) термін служби таких покрівель і невисоку механічну міцність, вони приваблюють новими можливостями дизайнерських рішень.  Прозорі гофролисти полікарбонату використовують для теплиць, веранд, як декоративне покриття. На ринку представлені як безбарвні, так і забарвлені матеріали. Вага – до 1 кг/м. кв.

Оцинкована сталь 

fppubseqlz ueaob.jpgТака покрівля являє собою покриття з листів гладкою стали, що дає можливість легко стікати воді навіть при невеликих ухилах. Матеріалом для такої покрівлі служить оцинкований сталевий лист, з нанесеним полімерним покриттям і без нього. Для покрівельної сталі ухил повинен бути не менше 20 градусів, максимальний ухил не нормується. Основний принцип монтажу такої покрівля – фальцеве – механічне з’єднання частин покрівлі між собою шляхом зчеплення сусідніх частин покрівлі. Фальци виконуються (закочуються), або вручну спеціальним інструментом, або сучасним способом – спеціальними електромеханічними закаточні пристроями. На кроквяні ферми укладається антиконденсатна плівка, після чого встановлюється обриштовка з кроком 200-400 мм.
Сталева фальцева покрівля, плюси:  не підтримує і не поширює вогонь, володіє декоративною привабливістю,  є можливість надати будь-яку форму даху, хороша гнучкість матеріалу  невелика вага (4-5 кг/кв. м), можливість роботи при мінусовій температурі. Сталева фальцева покрівля, мінуси:  мала опірність ударам, покрівлю необхідно утеплювати.

Листова мідь

ovnfg onmlyxrx.pngМідна покрівля досить дорогий, довговічний і гарний покрівельний матеріал. Покрівельна мідь випускається у вигляді листів чи рулонів. Вага мідної покрівлі 5-10 кг на квадратний метр. Таку покрівлю застосовують при уклоні від 15 градусів, максимальний ухил не обмежений. Нова мідна покрівля залишається яскраво-червоною недовго, після чого під впливом атмосферних чинників, мідь покривається патиною – це зеленуватою, бурою і смарагдово зеленою плівкою. Патина захищає метал від корозії, від механічних пошкоджень, і від ультрафіолетових випромінювань. На відміну від більшості покрівельних матеріалів, мідь не втрачає пластичності при мінусових температурах. Технологія укладання такої покрівлі така ж як і у сталевої фальцевої покрівлі тільки комплектуючі з міді та алюмінію (якщо використовувати сталеві то покрівля буде руйнуватися).
Мідна покрівля, плюси: не вимагає особливого догляду (потрібно всього лише чистити пару раз на рік), не горить і не поширює вогонь, екологічно чиста покрівля, не схильна корозії, стійка до впливу кислотних дощів, престижно виглядає. Мідна покрівля, мінуси: дуже висока вартість.

Металочерепиця

nmrahytyvzctij.jpgМеталочерепиця представляє з себе лист оцинкованої сталі (несуча частина) з полімерним покриттям (захистна і декоративна частина). Число і з’єднання шарів відрізняються в залежності від виробника, обов’язкові складові: цинк з обох сторін сталевого листа, полімерні захисні покриття (акрил, поліестер, пластізол, або ПВФ2), які, до того ж, визначають колір і властивість поверхні (матова або блискуча). Металочерепиця дійсно схожа на керамічну завдяки своїй фактурі, але насправді це не окремі плитки а цілісний сталевий лист з фактурним рифленням, товщиною від 0,4 мм і різноманітними видами розмірів. Такий вид черепиці застосовується для покрівель з ухилом від 15 градусів, а максимальна величина ухилу не обмежена.
При ухилах до 20% має бути передбачена обов’язкова герметизація стиків між настилами металочерепиці. Достатньо простий в монтажі матеріал – кріпиться цвяхами або покрівельними саморізами до решетування покрівлі. Величина нахлесту металочерепиці уздовж ската має бути не менше 250 мм, а поперек ската на один гофр. Застосовується така черепиця практично скрізь починаючи від тимчасових кіосків і торгових центрів і закінчуючи висотними будівлями та промисловими спорудами, і, звичайно ж, в котеджах і приватних будинках.

Черепиця 

cdzlhkyyd.jpgЦей природній матеріал представлений плоскими або фігурними плитками з обпаленої глини.  Натуральний колір черепиці – від теракотового до пісчано-жовтого, але така покрівля може бути покрита кольоровою глазур’ю. Існують різні види керамічної черепиці в залежності їх положення на покрівлі і способу виготовлення: рядова керамічна черепиця: плоска стрічкова, пазова стрічкова, пазова штампована, однохвильова, двохвильова, жолобчаста та інші. Оптимальний ухил покрівлі для застосування черепиці від 25-35 до 60 градусів. Черепиця кріпиться одна з одною за допомогою спеціальної системи замків, а до обришітки за допомогою спеціальних отворів – таким чином верхня черепиця лягає на нижню влаштовуючи суцільний покрівельний килим, що виключає протікання Термін служби якісної черепиці без необхідності проведення ремонту – більше 100-150 років (подивіться хоча б на старовинні будинки в Європі).
Застосовується в цегляних, дерев’яних, кам’яних будинках будь-якої поверховості. Також важливою умовою для застосування керамічної черепиці у вашому будинку є фундамент (Покрівлі з черепиці дуже довговічні, але важкі: вага 1 м.кв. – 35-80 кг) та її вартість (20-50 $ кв. м), якщо ви готові викласти таку суму за надійну покрівлю, то сміливо вирішуйтеся на це.
Долучитись в Telegram