Дім з автономними системами життєзабезпечення (Ціна незалежності)

Людям в усі часи властиво прагнути кращого, більш комфортного та більш надійного життя. Незалежно від того, плануєте ви будувати котедж чи вже розпочали будівництво, в будь-якому разі виникне питання вибору систем для безперебійного забезпечення котеджу чистою водою, свіжим повітрям, комфортними умовами перебування і в спеку, і в холод. Можна приєднатися до централізованих мереж постачання (за умов, якщо вони наявні), а можна організувати власне повне або часткове «вільне плавання», використовуючи ті чи інші автономні системи життєзабезпечення.

Отож, давайте розглянемо, що пропонує сучасний ринок інженерних систем власникам житла, які бажають стати незалежними від примх та якості (вірніше, її відсутності) комунальних послуг, які надаються житлово-комунальним господарством.

Автономно можуть бути організовані практично усі інженерні мережі у будинку, не лише уже звичні нам автономне опалення та вентиляцію, але й каналізацію та електропостачання. Відразу домовимось: така цілковита та незаперечна автономія буде доступна далеко не кожному власнику, але всупереч існуючій думці автономізація може виявитись не настільки дорогим процесом, який можуть застосовувати лише люди зі значним доходом.

Автономне постачання води

Якщо внаслідок власного небажання або неможливості приєднатися до системи централізованого водопостачання ви вирішите автономізуватися, у вас існуватиме декілька можливостей. Цілком економічний, хоча не гарантовано стабільний спосіб добування води – будівництво власного колодязю. Недоліком даного методу є не лише нестабільність водопостачання, але й залежність від зовнішніх факторів, і сумнівна якість води. Якщо дозволяє дохід, найкращим варіантом буде буріння артезіанської свердловини. Недоліки технології – необхідність зібрати чималу кількість дозвільної документації, після чого вибрати, придбати та встановити значну кількість механізмів, таких як насос (поверхневий або занурюваний), фільтри, труби, реле регулювання тиску, систему клапанів, гідроакумулятор. Перевагами використання об лаштованої артезіанської свердловини є стабільність та безперебійність водопостачання, довго тривалість сучасних систем автономного водопостачання, висока якість очищення подаваної води, автоматизація керуванням системою постачання води.

Автономна система опалення

Незалежна система опалення в котеджі – запорука комфортного мешкання та тривалої експлуатації будівлі. Цегляний будинок неможливий без регулярного прогрівання стін в холодну пору року, довго тривалість його використання напряму залежить від грамотної експлуатації. Навіть котедж середніх розмірів якісно автономно обігріти можливо лише за допомогою системи газового, електричного або гідравлічного опалення. Популярним та відносно недорогим способом обігріву будинку є облаштування гідравлічної опалювальної системи з примусовою циркуляцією теплоносія (антифризу чи води). Для функціонування системи потрібен котел, циркуляційні насоси та мережа трубопроводів для розповсюдження тепла. Котел може використовуватися не лише для обігріву будинку, але й для забезпечення будинку гарячою водою. Розрізняють котли одно- та двоконтурні, а в залежності від використовуваного палива котли можуть бути електричними, газовими, твердопаливними, дизельними та комбінованими. Вибір типу котла та його потужності відбувається з урахуванням конкретних умов в кожному окремому котеджі, в тому числі: площа будинку та режим його опалення, доступність палива, бюджет. Щоб організувати адекватну безперебійну та довготривалу роботу усіх видів котлів, окрім твердопаливного, необхідно облаштування джерел резервного електропостачання. Окрім зазначеного вище способу, для опалення можуть використовуватися інфрачервоні нагрівачі, а також встановлюватися «тепла підлога», що являє собою приховану під чистовим оздобленням підлоги систему електричного або гідравлічного опалення. У порівнянні з опалювальними котлами ці методи є скоріше додатковими до основної системи опалення в котеджі та використовуються найчастіше локально в невеликих за площею приміщеннях. Незалежно від вибраної системи опалення важлива роль належить ретельному утепленню котеджу.

Автономна вентиляція у будинку

Для того, щоб будинок довгі роки слугував вам вірою і правдою, а повітря в ньому завжди було чистим і свіжим, необхідно забезпечити гарну вентиляцію усіх його приміщень. Вентиляція допоможе підтримувати у будинку оптимальний рівень вологості, позбавить не лише від різноманітних не завжди приємних запахів, але й від багатьох шкідливих сполук, які утворюються в будинку завдяки меблевим лакам, фарбам, та пилу. Необхідно буде обрати адекватну систему вентиляції (витяжна, припливна, припливно-витяжна), враховуючи свої вподобання та фінансові можливості. Наразі найефективнішою системою вентиляції є припливно-витяжна система, яка забезпечує примусову циркуляцію повітря з постійним додаванням свіжого повітря. Для того щоб система нормально функціонувала, необхідно забезпечити очищення повітря, яке надходить з вулиці, щоб не засмічувати повітропровід пилом, сміттям, комахами, а також вологою та мікроорганізмами. Тож необхідно буде встановити систему фільтрів, від фільтруючих властивостей яких буде залежати розмір затриманих частинок, крім того потрібні будуть вентиляційна решітка та повітряний клапан. Якість очищення припливного повітря залежатиме також від регулярності промивання та механічного очищення самих фільтрів. В холодну пору року повітря, яке надходить в систему, необхідно підігрівати, для цього в системі використовується рекуператор. Для примусової вентиляції також можна встановити в котеджі спліт систему для кондиціонування повітря, мультиспліт систему, канальний або віконний кондиціонер. В невеликих приміщеннях (санвузли, кухня, комора) можна обмежитися облаштуванням лише витяжної системи вентиляції.

Автономна каналізація

В будь-якому будинку окрім подання води не менш гостро стоїть питання водовідведення (тобто власне каналізації). Оптимальним та найдешевшим з точки зору обслуговування способом буде підключення до місцевих централізованих каналізаційних мереж. Та нажаль, вони є не скрізь, тому виникає необхідність облаштувати автономну систему каналізації. Якщо вести мову про дачні будиночки, то питання каналізації може бути вирішене малими коштами, чого не можна сказати про автономну систему каналізації у житловому котеджі. В залежності від кількості постійних мешканців котеджу, режиму його використання, особливостей земельної ділянки та наявних кліматичних умов слід застосовувати системи ґрунтової очистки стоків або біофільтрувальні системи. Стічні води необхідно попередньо збирати в спеціально призначеному для цього резервуарі (в так званому септику), а подальші дії залежатимуть від виду очисної системи. Окремі елементи каналізаційної очисної системи з’єднуються між собою за допомогою трубок, гази, що утворюються під час перебування стоків у септику, необхідно виводити через спеціальні вентиляційні трубки, а для підвищення ефективності роботи система має бути оснащена підкачувальними насосами.

Автономне електропостачання котеджу

Системи автономної подачі електроенергії є одними з ключових факторів, від яких залежить надійне функціонування усіх інших автономних систем життєзабезпечення у котеджі, тому що усі вони переважно працюють від електрики. Крім того, наявність електрики також забезпечує роботу і інших потрібних у будинку приладів (телевізор, комп’ютер, телефон, побутова техніка). Вибір типу системи електропостачання в першу чергу залежить від тої сумарної потужності електропостачання, яка необхідна для обслуговування певного конкретного котеджу. Можливість підключення до централізованої електричної мережі не виключає в той же час необхідності обладнання резервної системи електропостачання на випадок виникнення форс-мажорних факторів; для цього необхідно буде встановити мініелектростанцію. Безперебійну роботу чутливої домашньої техніки також забезпечуватиме встановлення мережевих фільтрів, джерел безперебійного живлення та стабілізаторів напруги в електромережі. Важливим моментом у котеджі є також обладнання його системою громовідводу та заземлення. Джерело.

Долучитись в Telegram