Настил дерев’яної підлоги своїми руками – технологія від А до Я

Правильний вибір підлогового покриття впливає на сприйняття будинку в цілому. Від цього залежить і комфорт, і зовнішній вигляд приміщення. Природні, екологічно чисті матеріали все більше користуються популярністю у споживачів. Вони дозволяють будинку «дихати». Тому і дерев’яні підлоги залишаються найпопулярнішим підлоговим покриттям для житлових приміщень. Виконати настил дерев’яної підлоги своїми руками під силу кожному. Але без наявності відповідного досвіду, порад або рекомендацій професіоналів не обійтися.

Вибір деревини для дерев’яних підлог

Настил деревяної підлоги своїми руками  технологія від А до Я

Дерев’яна дошка для укладання підлог

Першим етапом в укладанні дерев’яного покриття є вибір деревини. При цьому потрібно враховувати фінансові можливості сім’ї, кліматичні умови проживання, ступінь передбачуваних навантажень на підлогу, тип приміщення, де поли будуть настилатися.

Для невеликих будівель житлового призначення рекомендують вибирати деревину хвойних порід: ялину, модрину, сосну, ялицю або кедр. Дошки з цих порід дерева відрізняються невисокою вартістю, особливою міцністю і зносостійкістю. З деревини середнього цінового сегмента універсальним є дуб. Осика та вільха теж широко використовуються у влаштуванні підлог, особливо вони підходять для спалень і дитячих.

Про що необхідно пам’ятати при виборі деревини?

 • Деревина неодмінно повинна бути сухою. Дошка сира згодом втратить форму. Пересушена деревина також здатна деформуватися.
 • Ретельно огляньте дошки на предмет наявності видимих дефектів: тріщин, смоляних плям, розколів. Деревину з подібними дефектами купувати не варто, навіть якщо на неї вам запропонують знижку.
 • Придбайте дошку з запасом: краще взяти на 15 % більше.
 • Вибирайте дошку довжиною не менше 2 м.
 • Прослідкуйте, щоб усі дошки були з однієї партії. Тоді ви будете впевнені, що обробка матеріалу проводилася в однакових умовах. Значить, і малюнок, і колірна гамма дощок приблизно співпадуть.
 • Щоб зробити настил дерев’яних підлог, краще використовувати шпунтовані і обрізну деревину, яка не потребує додатковоого шліфування.

Види дерев’яних підлог

Для укладання дерев’яних підлог використовують:

 • дошку з масиву;
 • паркетну дошку з дерев’яного масиву, яка має пази зі всіх сторін (а не з двох, як стандартна дошка). Довжина такого виробу становить 0,5 -2 м, товщина – 18 – 25 мм;

Настил деревяної підлоги своїми руками  технологія від А до Я

Паркетна дошка з дерев’яного масиву

 • клеєну паркетну дошку, яка не відрізняється за розмірами і зовнішнім виглядом від цільної паркетної дошки з дерев’яного масиву. При цьому вона зберігає такі ж експлуатаційні якості. Складається як мінімум з трьох шарів, склеєних під великим тиском. Для виготовлення верхнього шару застосовуються цінні породи дерева. Його товщина 4-5 мм. Два інших шари виготовляють з менш дорогих порід. Тому вартість клеєної дошки відносно невелика;

Настил деревяної підлоги своїми руками  технологія від А до Я

Клеєна паркетна дошка

 • паркет (планки невеликого розміру з шпунтами і пазами з усіх сторін).

Настил деревяної підлоги своїми руками  технологія від А до Я

Паркет – екологічно чистий матеріал

Технологія укладання дерев’яних підлог

Сучасне суспільство вже втомилося від пластику та інших полімерних матеріалів. Все більшу перевагу тепер віддається традиційним дереву. Воно хоч і не таке практичне, міцне і довговічне, як багато сучасні матеріали, зате для здоров’я людини це найбільш прийнятний варіант. Укладання підлоги в дерев’яних будинках виконується з паркетних клепок, щитового паркету або дощатого настилу.

Особливості конструкції підлогового покриття в будинках з бруса мають на увазі двухслойность. Спочатку укладається підготовчий шар – основа. Наступний етап – настил деревини.

Настил підлоги в дерев’яному будинку може проводитися двома методами. Перший метод передбачає укладання по грунту із застосуванням лад, другий – по балках перекриття.

Будь-який з методів має свої переваги та недоліки. Вибір методу укладання підлогового покриття залежить від уподобань господаря і конструкції самої будівлі.

Обробка деревини

Перед початком робіт дошки для підлогового покриття, лаги і прокладки слід обробити антипіреном (речовиною для підвищення вогнетривкості), а також биопропиткой для захисту від грибка і гнильних бактерій.

Гідроізоляція

За основи під майбутній підлогу обов’язково прокладають гідроізоляцію. Це може бути щільний поліетилен або пенофол. Другий варіант кращий, оскільки пенофол забезпечує гідро – і шумоізоляцію, а також служить своєрідним щитом від електромагнітних випромінювань.

Обладнання підстави для дерев’яної підлоги

Підстава на лагах

Настил деревяної підлоги своїми руками  технологія від А до Я

Підстава для дерев’яної підлоги на лагах

Найбільш поширеним методом є укладання дерев’яного покриття на лаги. Серед переваг – здатність такої конструкції приховувати перепади рівня підлоги, можливість провести під підставою комунікації. Для цієї мети раціонально використовувати дерев’яний брус (50х100 мм). Слід врахувати, що облаштування такої підстави вимагає додаткового простору в 7-9 см, тому цей варіант мало підходить для невисоких приміщень.

Перед укладанням лаги потрібно занести в приміщення і залишити там на кілька днів. При укладанні їх розташовують на такій відстані, щоб згодом виключити прогин дощок.

Розмітка і укладання лаг

Спочатку викладають дві лаги на одному рівні у протилежних стін. Між ними натягаються капронові нитки через кожні 1,5 метра. Інші лаги встановлюють, орієнтуючись на нитки. Порожнечі між лагами необхідно заповнити утеплювачем або ДВП в два-три шари.

Відстань для розташування лад, призначених для укладання з дощок товщиною 30-40 см,становить 80 див. Якщо дошки тонше (наприклад, до 30 см), то – 50-60 див дощок, які товщі 40 см, допускають розташування лад на відстані до 1 м.

Установка лад

Висоту лад необхідно регулювати, застосовуючи дерев’яні клини з тонкої фанери. До дерев’яної основи лаги і клини кріплять довгими цвяхами або саморізами по дереву. Для монтажу лад на бетонній основі застосовують анкера або дюбеля. Після закріплення лад укладають плити ДВП.

Особливості настилу дощок на лаги

Долучитись в Telegram