Обираємо стиль для своєї оселі

Будь-який ремонт з різного ступеню шумної та пильної фази рано чи пізно переходить у значно більш захопливу та приємну стадію – оздоблення та декорування приміщень. Обираючи для оселі майбутній зовнішній вигляд, ми зазвичай схильні орієнтуватися в першу чергу на власні уподобання та фінансові можливості. Багато хто у процесі пошуку нових ідей для оздоблення власної оселі переглядає безліч спеціалізованих журналів та каталогів, але на практиці рідко кому вдається створити гармонійний та стильний інтер’єр, не маючи хоча би загального уявлення про стилі в дизайні приміщень. Звичайно, в сучасному оформленні приміщень існує велика кількість різноманітних стилів, які часом складно навіть запам’ятати, не кажучи вже про те, щоб втілити їх на практиці. Але ж навіть найбільш загальні уявлення про особливості того чи іншого стилю підкажуть можливі комбінації кольорів, деталі та яскраві акценти. Окрім того, ви зможете краще розуміти, чим зумовлені ті чи інші елементи дизайну, а також які стилі (і, відповідно, елементи дизайну – меблі, аксесуари) можуть добре поєднуватися в одному інтер’єрі.

Класичний стиль

Класичний стиль в іинтерьєрі

Отож, почнемо з класики. Класичний стиль буде до вподоби людям, схильним до консерватизму, крім того, його зможе дозволити собі далеко не кожний, оскільки окремі деталі інтер’єру в істино класичному стилі мають високу вартість та належать скоріше до елементів розкоші. Класичний стиль – це поєднання підкреслено якісних натуральних матеріалів, насичених чистих кольорів, зручних меблів, виготовлених з масиву деревини, контрастні горизонтальні або вертикальні лінії в оздобленні стін, часте використання геральдичної символіки. Деталями, які підкреслять та вигідно відтінять класичний стиль, будуть елементи, що підкреслюють розкіш та високий соціальний статус: старовинні рами, ковані елементи декору, стелі з ліпниною, камін з панелями з натуральних матеріалів. Закінченого вигляду приміщенню надаватимуть важкі штори насиченого кольору з кистями та бахромою, а також лампи, люстри та бра з абажурами з порцеляни або тканини, ковані чи бронзові. Доречними будуть також скульптури, масивні підсвічники та фоліанти в дорогих палі турках.

Вікторианський стиль

Вікторианський стиль в інтерьєрі

Вікторианський, або англійський, стиль зовні дещо схожий на класичний стиль, хоча, звичайно, має свої характерні, зовсім відмінні деталі. Такий стиль інтер’єру, так само як і класичний, сподобається людям з консервативним характером, що мають вишуканий витончений смак, цінують старовину та шанують традиції. Англійський стиль – це зручність та затишок, просторі приміщення з важкими, найчастіше темними дубовими полірованими меблями, камін з вугіллям, яке приємно жевріє, а на ньому – незмінний камінний годинник. Інтер’єр у вікторианському стилі вимагає просторих приміщень й масивних, але вишуканих, деталей. Характерне оздоблення підлоги – дубовий паркет або дошки, а зверху зазвичай товсті м’які килими. Обов’язковим атрибутом англійського стилю є теплий клітчастий плед, що створює затишок, та невеличка лавка для ніг у вітальні для гостей. Аксесуари також мають бути витонченими, наприклад, китайські вази, фігурки зі слонової кістки, шкатулки зі східним колоритом. Окрім клітинки в інтер’єрі часто присутні квіткові мотиви, парні настільні лампи, що створюють атмосферу особливої інтимності, а також розкішні портьєри та балдахіни з дорогих тканин.

Античний стиль

Античний стиль в інтерьєрі

З минулого до нас прийшов також відомий і популярний колись античний стиль, для якого властиво використання елементів, що походять з культури Давньої Греції та Давнього Риму. Так, стіни та стелю в приміщенні зазвичай прикрашав декоративний живопис, орнаменти, мозаїка, їхній основний колір – усі відтінки жовтого, золотого, слонова кістка. Незважаючи на те, що меблі найчастіше мають просту форму, ніжки у них нерідко виготовлялися у формі лап звірів та пташок. Характерні елементи – стрункі колони пастельних кольорів, тераси, грецькі вази, прикрашені розписом на тему древньогрецьких міфів, скульптури та барельєфи, гобелени з міфологічними сюжетами, бронзові дзеркала.

Бароко

Стиль бароко в інтерьєрі

Бароко – багатий та пишний стиль, що походить з середньовічної Європи епохи Відродження, для якого властиво використання багатих оздоблювальних матеріалів та розкішних деталей у інтер’єрі: золото та слонова кістка, цінні породи дерева та мармур, мозаїка та срібло. Стіни в приміщенні переважно затягувалися дорогими тканинами та прикрашалися ліпниною, на них часто розміщувалися картини епохи Відродження. Меблі також прикрашалися розкішними елементами чудернацької форми: сидіння, оббиті дорогими тканинами насичених кольорів з бахромою та китицями, різьблення, позолота. Характерні комодики з великою кількістю ящиків, підлоговий годинник, стільниці масивних розмірів, прикрашені елементами мозаїки та вставками з мармуру, інкрустацією або вишуканим багатим різьбленням.

Готичний стиль

Готичний стиль в інтерьєрі

Для готичного стилю притаманна особлива атмосфера, що створюється специфічними деталями: вишуканими різнокольоровими вітражами на вікнах величезних розмірів, стрільчастими арками, каміном, що має безліч поличок, високими стелями склепінчастої форми та кам’яними підлогами з характерним шаховим малюнком. Меблі у готичному стилі також мають свої особливості. Так, в інтер’єрі часто присутні масивні скрині з чавунними елементами, важкі книжні шафи, етажерки та ширми, також ще один характерний штрих – наявність крісел особливої форми, вони розміщуються на подіумах, по куткам яких знаходяться невеличкі колони. Для оздоблення стін використовують декоративні панелі, натуральне каміння, малюнок з геометричним або рослинним орнаментом. Аксесуари – мідні або скляні предмети домашнього вжитку, посудини з видовженою шийкою та вишуканою ручкою. Основні кольори – відтінки сірого, вохра, багряно-червоний та темно-зелений – створюють дещо похмурий та втаємничений настрій.

Ампір

Стиль ампір в інтерьєрі

Іще одним багатим та виразним стилем інтер’єру, який прийшов до нас з минулого, – пишний палацовий ампір. Він є апогеєм класичного європейського стилю, що виник за часів правління імператора Наполеона. Розкішні масивні меблі виготовлялися із дорогої деревини переважно червоно-коричневого кольору, спинки стільців нерідко мали форму ліри, величезне значення надавалося фактурі матеріалу, багатству аксесуарів та пишності оздоблення. Оскільки ампір є прямим спадкоємцем античного стилю, що реалізовувався в палацовій розкоші інтер’єрів та безлічі деталей, деякі елементи цих стилів перегукуються між собою: це й масивні меблі з інкрустацією та мозаїкою, ніжки якої зроблені у формі лап тварин, і присутність у інтер’єрі золочених античних колон з капітеллю. На відміну від античного стилю, меблі-ампір більш «стрункі» і мають довгасту форму, з’явилися вітрини та сервірувальні столики для посуду. Увесь інтер’єр у стилі ампір створює єдиний ансамбль, впорядкований та симетричний, кожна деталь якого має своє значення та знаходиться у рівновазі зі всім оточенням. Часте явище – розкішна підлога з набірного штучного паркету, виготовленого з цінних сортів деревини. Характерною рисою стилю є велика кількість дзеркал різноманітних розмірів, що розміщуються у доволі неочікуваних місцях, а також так звані панорамні шпалери, сюжет яких складений за мотивами африканських пейзажів, полонин з напівзруйнованими замками, фантастичних екзотичних лісів.

Рококо

Стиль рококо в інтерьєрі

Черговий розкішний історичний стиль – рококо, витончений стиль з дещо грайливою вдачею, нащадок пишного та помпезного бароко. Для рококо властива піднесеність та легкість, перевага надається неповторній вишуканій декоративності та витонченості. Декому стиль рококо здається занадто легковажним та пустотливим, але неможливо не відмітити властиву йому довершеність форм та високий художній смак, уміння отримувати насолоду від споглядання прекрасного. Серед аксесуарів часті гості – дорогоцінний китайський фарфор та елегантні меблі, орхідеї, позолочені орнаменти та різьблені панелі, загальна перенасиченість інтер’єру деталями, ніжні пастельні відтінки в поєднанні з золотом, камін з мармуровим оздобленням та безліччю дрібничок. В цілому ж, меблі епохи рококо стають значно більш зручними, ніж у бароко чи ампірі.

Модерн

Стиль модерн в інтерьєрі

З’явившись на кінці дев’ятнадцятого – на початку двадцятого століття, стиль модерн виник у якості об’єднуючого стилю, що синтезував різні види мистецтв та виражався абстрактними, але, тим не менше, цілком природними і надзвичайно елегантними формами. Для стилю модерн характерний яскраво виражений індивідуалізм, ритмічне чергування предметів інтер’єру і їхніх тонів, неповторність та різноманіття, вишуканість, але з відтінком декадентського шику. Усі кольори у інтер’єрі дещо приглушені та ніби «запилені», на стелі з’являється ліпнина та естетичні вигадливої форми люстри, що мають ту саму «запилену» кольорову гаму. Оздоблення стін та меблів вирізняється незвичайністю та примхливістю, часто присутні мотиви – екзотичні квіти, комахи, листя та орнамент химерної форми, а самі меблі мають вигадливі звивисті обриси та відрізняються підкресленою естетикою.

Хай-тек

Стиль хай-тек в інтерьєрі

Стиль хай-тек, популярність якого пов’язана з періодом кінця минулого століття, користується стабільним попитом і в наш час. Позаяк стиль утворився як сплав конструктивізму та останніх досягнень науково-технічного прогресу, елементи стилю хай-тек відрізняються максимальною функціональністю та прямотою. Надихнувшись грандіозним розмахом планування індустріальних приміщень, дизайнери згодом доповнили його безліччю ультрасучасних аксесуарів: хромованими трубами, численною кількістю скляних конструкцій, елементів з пластику та металу. Для стилю притаманна простота форм та ліній предметів інтер’єру, відкритий простір з кількома функціональними зонами замість звичних окремих кімнат. Найбільш вживаними кольорами при оздобленні приміщення є сріблястий, білий, пісочний та світлий беж. Меблі зазвичай мають однотонний колір, нерідко вони виконані у вигляді окремих функціональних модулів. Якщо застосовуються такі конструктивні елементи, як перегородки та двері, вони часто виготовлені з напівпрозорого скла, мають алюмінієві рами. Характерною є також повна відсутність у приміщенні традиційних люстр бо світильників, замість них організоване загальне розсіяне освітлення, що створюється безліччю вбудованих галогенових ламп, часто розміщених в декількох рівнях. Найбільш повно втілюватиметься та гармонійно виглядатиме стиль хай-тек у просторих приміщеннях великого об’єму.

Еко-тек

Стиль эко-тек в інтерьєрі

Еко-тек, або екологічний стиль – це повна протилежність вищезгаданому стилю хай-тек, який сьогодні переживає справжній бум. Для екологічного стилю притаманне прагнення до гармонії з природою та максимального використання природних матеріалів в оздобленні оселі: каменю та глини, дерева та скла, натуральних тканин. Приміщення, оформлені в екологічному стилі, наповнені повітрям та світлом, найчастіше вживані кольори – природні: відтінки коричневого, білого, пастельні кольори, відтінки зеленого, світло-блакитний. Стиль еко-тек не має незмінних правил, окрім, мабуть, єдиного: усі використані матеріали мають бути натуральними та максимально безпечними. Це стиль індивідуальності та природності, що розслаблює та надихає одночасно. Характерними матеріалами для оздоблення стін є пробкові або однотонні паперові шпалери, а також шпалери зі світлим рослинним орнаментом, часто застосовуються дерев’яні панелі, натуральний камінь. Меблі в стилі еко-тек часто масивні, виготовлені з масиву деревини, або ж навпаки облегшені – приміром, меблі з ротангу. Улюблені аксесуари цього стилю – дрібні камінці та мушлі, очерет та комиш, глиняні або скляні вази, в’язки сухої цибулі на кухні, жмутики сухої трави, посуд із плетеної соломки.

Поп-арт

Стиль поп-арт в інтерьєрі

Стиль поп-арт буде до вподоби далеко не кожному, це стиль індивідуалізму та епатажу, експресії та барвистих інтер’єрів. З’явившись ще у п’ятдесятих роках двадцятого століття, поп-арт підніс рядові предмети інтерну до рангу культових речей. Для стилю характерно нетрадиційне поєднання кольорів, широке використання у інтер’єрі пластику та різноманітних синтетичних матеріалів, порушення традиційних правил оздоблення стін, підлоги та стелі. Найкраще стиль поп-арт пасує до великих приміщень. Характерні кольори в оздобленні приміщень – неприродно яскраві, неонові або кислотні, кольори можуть контрастувати один з одним, часто стіни одного приміщення мають різний колір, вкриті принтами, зображеннями поп-ідолів, вітається також глянець та блиск. Незважаючи на відносно спокійний зазвичай колір підлоги, поверх неї нерідко розміщують яскраві килими, шкури тварин тощо. Меблів у приміщенні небагато, вони, як правило, зовні далекі від класичних канонів: властиво поєднування різних матеріалів та кольорів, різноманітні пуфи, крісла та дивани заокруглених або несиметричних форм, оббивка з принтами або графіті. На противагу не переобтяженості інтер’єру меблями, аксесуарів багато і вони вельми екстравагантні: лампа у формі героя коміксів, рожевий або золотий унітаз, хромовані ручки та рамки, в цілому ж допустимі будь-які деталі, що відрізняються нетривіальністю рішення.

Мінімалізм

Стиль мінімалізм в інтерьєрі

Стиль мінімалізм декому помилково може здатися таким собі спрощеним дизайном, в якому відсутнє усе зайве, але ця думка буде вірною лише частково. Більш правильно можна описати мінімалізм як стиль, в якому цілісне враження створюється шляхом комбінації обмеженої кількості елементів. Такий стиль сподобається людям зі спокійною вдачею, які цінують простоту та лаконічність та схильні уникати інтер’єрів з надлишковою кількістю елементів. Для мінімалізму властиві виключна функціональність усіх предметів, максимально просте оздоблення усіх поверхонь приміщення та повна відсутність декоративності: прямі лінії, лаконічні форми, підкреслена геометрія. Освітлення у приміщенні створюється таким чином, щоб усе довкола заливало м’яке розсіяне світло, перегородки між окремими кімнатами по можливості демонтують, створюючи відчуття простору, наповненого повітрям та світлом. Для розмежування приміщення на зони можуть бути використані двері-купе, напівпрозорі перегородки, різний колір покриття підлоги. Скло та метал є надзвичайно характерними для цього стилю: з цих матеріалів виготовлені двері та перегородки, полиці та посуд, стільниці та стелажі. Основні кольори мінімалістського інтер’єру – чорний, білий та відтінки сірого, а для «розбавлення» монохромності в приміщенні використовується один яскравий аксесуар – ваза, картина, подушка тощо. Меблі зазвичай прості, але надзвичайно якісні, та мають прямокутну форму.

Кантрі

Стиль кантрі в інтерьєрі

Стиль кантрі, котрий ще іноді називають селянським, підкорює серця усе нових прихильників своїм неперевершеним затишком та особливою атмосферою спокою та комфорту. Сам стиль може мати суттєві відмінності в деталях інтер’єру в залежності від того, в якій країні він використовується. Але існують і загальні риси, завдяки яким стиль, власне, і був відокремлений у окремий вид: це використання природних матеріалів, велика кількість дерев’яних елементів, саморобних аксесуарів, затишність та деяка безсистемність інтер’єру, застосування насичених глибоких кольорів та матеріалів з багатою фактурою. При виборі оздоблювальних матеріалів для стін перевага надається дереву, паперовим шпалерам з дещо наївним рослинним орнаментом, нерідкісним є поєднання оштукатурених стін із ділянками відкритої кладки стін. У разі використання металічних аксесуарів вони мають бути кованими, виготовленими із штучно зістареної бронзи або латуні. Основними вимогами під час вибору меблів є її зручність та здатність створювати затишок. Меблі можуть мати дещо грубувату просту форму, краще, якщо вони виготовлятимуться із світлої деревини або матимуть пофарбовану поверхню. Аксесуари стилю кантрі зазвичай характерні та особливі: це різноманітні подушки, фіранки, плетені серветки, вишиті скатертини та рушники із натуральних тканин – ситцю, льону, бязі. Гарно пасують до інтер’єру кантрі кімнатні квіти у декоративних горщиках, м’які меблі з оббивкою у вигляді дрібних квіточок тощо.

Скандинавський стиль

Скандинавьский стиль в інтерьєрі

Скандинавський стиль об’єднує декілька різновидів стилів, які відрізняються спільними ознаками – дивовижною гармонією, спокоєм та розслаблюючим впливом такого інтер’єру, а також природністю і функціональністю. Найбільш часто використовуваний матеріал ¬– натуральне дерево, воно широко використовується в комбінації з однотонними світлими стінами та дерев’яними меблями простої, але досконалої форми. Оббивка меблів – із натуральних матеріалів – льону, шерсті, саржі, штори ж мають буті зшиті із напівпрозорої м’якої тканини. Меблі, як правило, виготовлені із світлих сортів дерева, вільхи або сосни. Багато уваги треба приділити облаштуванню розсіяного освітлення, яке створюється за допомогою багатьох джерел штучного світла, як загальних так і локальних. Деталі інтер’єру, що також часто зустрічаються, – кімнатні рослини, при чому розміщувати їх можна в найрізноманітніших місцях в залежності від власних вподобань. Загалом скандинавський стиль можна описати як лаконічний світлий інтер’єр, наповнений затишком та комфортом, екологічний та природний.

Еклектика

Стиль еклектика в інтерьєрі

Еклектика – своєрідний, надзвичайно свободолюби вий та індивідуальний стиль у оформленні інтер’єрів, що характеризується поєднанням кількох різних стилів. Незважаючи на ярлик відсутності смаку, що іноді виникає при згадці про цей стиль, для нього притаманний стильний вигляд приміщення та наявність тонкого балансу між окремими елементами. При створенні інтер’єру в еклектичному стилі допускається поєднувати елементи двох, максимум трьох різних стилів, які не суперечать один одному, оскільки поєднання більшої кількості стилів притаманне для зовсім іншого стилю – фьюжн. Інколи еклектичний інтер’єр мимоволі створюється в результаті доповнення якогось раніше існуючого стиля приміщення різноманітними аксесуарами (привезеними із мандрівок сувенірами, подарунками друзів та знайомих тощо). Але все-таки однією з головних умов створення інтер’єру в стилі еклектика є гармонія окремих елементів та їх органічне поєднання: це стосується вибору тканин для оббивання меблів, фактури та кольору оздоблювальних матеріалів. Елементи етнічного стилю, вантажні аксесуари, речі з розряду hand made прекрасно доповнюють еклектичний інтер’єр. Джерело

Долучитись в Telegram