Основні принципи планування власного оптимального будинку

На підставі багатолітнього досвіду проектування і будівництва малоповерхових індивідуальних житлових будинків можна сформулювати основні принципи планування оптимального будинку.

1. Починається будинок з ганку.

 Звичайно, можна зупинити свій вибір на звичайних дверях і нічого особливого в своєму котеджі не робити. Але практично будь-яке планування будинку має на увазі, що вхід буде оформлений якимсь особливим чином. Тому ганок є швидше необхідністю. Зрозуміло, що над ним потрібно зробити навіс. Тоді Ви зможете, наприклад, в дощовий літній день поставити туди крісло і дихати свіжим повітрям, не ризикуючи промокнути і захворіти. Більш того, до крильця повинна вести зручна під’їзна доріжка, причому так, щоб машина могла встати боком, дверцями до входу. Тоді навіть в найсуворішу погоду Ви матимете можливість прямо з будинку попасти в свій особистий транспорт.

2. Вхідна група складається з тамбура і передпокою з вбиральнею.

Відразу за дверима починається те, що в сільських будинках прийнято називати сіньми. На сучаснішій мові це приміщення можна позначити як перехідний відсік (тамбур). Створений він для того, щоб двері з вулиці не відкривалися безпосередньо в будинок, щоб не впускати холод взимку і жару влітку. Це своєрідний буфер. Хороше планування будинку обов’язково передбачає його наявність. Окрім іншого, цьому приміщенню можна додати і якусь функціональність, наприклад, зробивши його місцем для зберігання спорт інвентаря такого як: санки, лижі або велосипеди. Головне, не перегнути палицю і не допустити “захаращення”.

Слідом за тамбуром йде передпокій. Тут все стандартно – вішалки, шафи, дзеркала.

3. Кількість житлових рівнів — два: перший поверх і другий мансардний (може бути і цокольний поверх).

4. Сходи

Найчастіше з передпокою є сходи на верхні поверхи будинку, де розташовуються житлові кімнати членів сім’ї і близькі по функціях приміщення.

5. Котедж передбачає раціональне планування і виділення особистих і загально родинною зон.

По санітарних нормах оптимально комфортні умови забезпечуються, якщо на одну людину доводиться не менше 30 м2, але з врахуванням психологічної складової людині необхідно 40–50 кв. метрів.

6. Поверхове зонування приміщень.

6.1. Кількість житлових кімнат визначається по формулі: n+1, де n — кількість жителів, а 1 — загальна кімната.

6.2. Перший поверх — це зона денного перебування сім’ї. Тут розташовується максимум функціональних приміщень. Потрібно передбачити місця для прийому гостей (вітальню), простору кухню і їдальню, що примикає до неї, кімнату для гостей (гостьову спальню), можливо зимовий сад, а також зручний санвузол.

Вхід у вітальню і їдальню краще всього зробити прямо з передпокою. А ось кухню від передпокою відокремити, щоб через неї запахами не просочився весь будинок.

Якщо є місце, то краще розділити кімнати, в яких Ви готуєте і в яких їсте. В принципі, їдальня, при обмеженості місця, дуже добре об’єднується з вітальнею. Туди можна поставити і рояль, і телевізор.   Мінімум прохідних зон і коридорів.

6.3. Другий поверх — зона відпочинку і тиші, де влаштовуються декілька спалень, ще один санвузол, балкони і виходи на терасу.

Спалень повинно бути більше, ніж членів сім’ї. Діти мають властивість зростати і не бажати більше ділити кімнату з братом або сестрою, як в дитинстві. Та і гостей Ви зможете приймати з великим задоволенням, якщо їм буде, де лягти спати.

7. Допоміжні приміщення

Які ще у нас існують приміщення?

 Кабінети і бібліотека, які не рідкість у великих будинках. Ці кімнати вимагають спокою, щоб мати можливість для зосередження. Тому розміщувати їх на першому поверсі можна лише в тому випадку, якщо Ви упевнені в абсолютному спокої. Якщо ж немає, то кабінет можна зробити суміжним зі своєю спальнею, щоб у будь-який момент можна було перейти з однієї кімнати в іншу, а бібліотеку помістити на другому поверсі як би посередині, між кімнатами батьків і дітей, або між кімнатами сім’ї і гостьовими спальнями. Бібліотека тоді буде свого роду розділовим кордоном, де зустрічатимуться два світи.

Якщо Ви хочете у Вашому заміському будинку зробити спортзал, то його якраз краще по плануванню визначити на перший поверх.

Якщо Ваш будинок чималий і планування дозволяє зробити щось подібне до балкону або тераси на другому поверсі, то це буде просто дивно. Тоді вранці можна вийти на повітря, не покидаючи кімнати, поздороватися зі світом. На такому балконі можна посидіти, почитати, зробити гімнастику, та хіба мало що!

Може бути задіяний і цокольний поверх — як господарська зона (майстерня, пральня) або розважальна (більярдна, сауна і т. д.).

Котельня розміщується окремо від будинку або в цокольному поверсі, а якщо його немає, то на першому, і має власний вихід на ділянку.

 Приміщення гаража слід максимально віднести від житлових приміщень. З гаража має бути вихід на ділянку і вхід в котельну або передпокій будинку. Джерело.

Долучитись в Telegram