Правильне з’єднання проводів

При монтажі проводки виникає необхідність у електричному з’єднанні, щоб забезпечити надійний і довговічний контакт в електричному ланцюзі з опором, та механічну міцність.

Нерозбірні з’єднання виконуються пайкою, зварюванням, пресуванням; розбірні (без урахування рознімних) – стяганням за допомогою болтів, гвинтових затискачів, штирьових виводів.

Місця з’єднань і відгалужень проводів надійно ізолюють, вони, як правило, не повинні при експлуатації піддаватися розтягуванню і повинні бути доступні для огляду і ремонту. Ділянки сполучень, і відгалуження проводів розміщують у відповідних коробках, що закриваються кришкою.

З’єднання контактними затискачами.

zyednannya-provodv-opis-sposobv-zyednannya_742

Такі затискачі в силу простоти і зручні, широко застосовуються для приєднання проводів до розеток, вимикачів, струмонесучих елементів електроприладів, для з’єднання і відгалуження проводів в електропроводці.

Гвинтові затиски для однодротових алюмінієвих і багатодротяних мідних жил забезпечуються фасонною шайбою або шайбою-зірочкою, що перешкоджає видавлювання жили з-під кріплення, а алюмінієві жили – і розрізною пружинною шайбою (гравером), що забезпечує постійний тиск на жилу.

Сталеві деталі, а також деталі для з’єднання з алюмінієвими проводами повинні мати антикорозійне гальванічне покриття. З кінця дроти, підготовлюються для вигинання в кільце, зрізають ізоляцію на довжині, рівній трьом діаметрам гвинта, плюс 2-3мм. Щоб окремі зволікання багатодротової жили не розходилися, їх звивають в щільний джгутик. Жили зачищають дрібним наждачним папером, змащеним вазеліном. Підготовлений кінець жили круглогубцями (або пассатижами на круглій оправці) згинають в кільце з діаметром отвору, відповідним гвинту. Вигин кільця на гвинтовому затиску повинен бути направлений за годинниковою стрілкою.
Затискний гвинт або гайку затягують до повного стиснення пружинної шайби і дожимають ще приблизно на півоберта.

Більшість виробів розраховані на гвинтове з’єднання втичного типу, при якому прямий кінець жили вводиться в затиск без формування кільця. У світильниках з люмінесцентними лампами з’єднання проводів з патронами ламп і стартерів виконані у вигляді  гвинтових затискачів – пружних пластин з високоякісної бронзи.
Спроба витягнути провід з такого затиску може привести до поломки затиску. Для звільнення дроту, в затиск вставляють тонку викрутку або сталеву спицю, яка відіжме пружину і звільнить провід.

У різьбових патронах для ламп розжарювання, патронах для люмінесцентних ламп і стартерів, прохідних і вбудованих малогабаритних вимикачах контактні затискачі розраховані на приєднання тільки мідних проводів.

З’єднання, проводів пайкою.

pajkaПодібне з’єднання забезпечує довговічний контакт з відмінною провідністю. Для з’єднань, що піддаються механічним впливам або нагріванню, пайка не застосовується.
Для пайки і лудіння жил зазвичай застосовують олов’яно-свинцеву основу. Цифри відповідають змісту олова у відсотках (по масі). Температура, плавлення цих припоїв 255 ° С і 234 ° С відповідно. Як флюс для паяння та лудіння, мідних жил застосовують каніфоль, яку зручно використовувати у вигляді 20% -ного спиртового розчину (за обсягом). Флюс наноситься на жили пензликом.
Перед паянням жили зачищають дрібним наждачним папером до блиску, залужівает і закріплюють між собою.

Вид з’єднання вибирається залежно від матеріалу жили, її перетину і ін.

При пайці алюмінієвих жил раціональна скрутка жолобком, в якому під шаром розплавленого припою легше захищати жили від оксидної плівки. Бандажна скрутка зручна для жил великих перетинів, які звити між собою важко. В останньому випадку зручно застосувати і суміщення бандажної скрутки з формуванням жолобка. Для бандажа береться мідний дріт діаметром 0,6-1,5мм, але не більше діаметра жил. Бандажний провід залужують, так само, як і кожну підготовлену для пайки жилу, окремо.

На пайку однієї скрутки припою потрібно більше, ніж здатне донести жало паяльника. Тому кінчик палички припою підносять безпосередньо до жала паяльника, прогрівають скрутку, щоб припій, розплавляючись, затікав в скрутку. Кількості припою буде достатньо, якщо він обволікає скрутку так, що витки бандажа або скрутки проглядаються з-під шару припою.

Після пайки залишки каніфолі видаляють ватним тампоном, змоченим в ацетоні. Оксидну плівку, що перешкоджає пайку алюмінієвих жил, необхідно руйнувати в процесі пайки.

Попереднє Залуження полегшує пайку алюмінієвих жил. Його проводять розплавленим припоєм під шаром швейного масла або розплавленої каніфолі з додаванням в розплав сталевої тирси. Тирса під натиском жала паяльника, “натирати” жилу, руйнують плівку, забезпечуючи гарне Залуження. Попередня зачистка алюмінієвої жили наждачним папером, рясно змащену вазеліном, також спрощує процес. Залуження: вазелін, залишаючись на жилі, ізолює зачищення місця від кисню. Пайку залуженої жили ведуть аналогічно пацйці мідних проводів.

З’єднання дротів зварюванням.

sv1Хоча зварювання проходить без бризок і крапель розплавленого металу, для перестраховки її слід виконувати в рукавичках (краще шкіряних) і в захисних окулярах-світлофільтрах. На підлогу необхідно покласти лист азбесту, оргалиту або фанери.

Корисно попередньо освоїти технологію процесу на відрізках непотрібних проводів, причому вугільний електрод попередньо потрібно обпекти (найкраще на відкритому повітрі).

Найбільш простий спосіб зварювання алюмінієвих жил перерізом до 10 мм2 і мідних – до 4 мм2 – контактний розігрів їх кінців вугільним електродом до утворення розплавленої кульки.

Нагрівання відбувається в точці зіткнення електрода і жили. Кінці зварюваних жил, і електрод підключають до вторинної обмотки трансформатора потужністю не менше 0,5кВА і вихідною напругою 6-10В.

З проводів, які підлягають зварюванню, обережно зрізають ізоляцію на довжині 40-50 мм, зачищають дроти наждачним папером до блиску і скручують під зварювання. Перед зварюванням у лунку вугільного електрода насипають флюс і опускають скрутку проводів, притискаючи їх до електрода. Під шаром розплавленого флюсу кінці жил також оплавляться і злиються в кульку. Пам’ятайте, що відводити жили від електрода можна тільки після охолодження (затвердіння) спаю.

Після зварювання з’єднання очищають від флюсу сталевою щіткою, покривають лаком і ізолюють.

Долучитись в Telegram