Цегла: як не помилитися з вибором?

Цегла – надзвичайно практичний матеріал для зведення житлових будинків. Цеглу називають штучним каменем. Після випалу вона набуває властивостей каменю і стає придатною для будівництва. Завдяки безлічі якостей, таких як довговічність, міцність, вогнетривкість, натуральність, цегла до цих пір залишається серед найпопулярніших будматеріалів. Керамічну цеглу застосовують практично на всіх етапах будівництва: при закладанні фундаменту, зведенні несучих стін та міжкімнатних перегородок, в печах та камінах (крім місць, які безпосередньо контактують з вогнем), для облицювання будівель, їх внутрішнього оздоблення. Цегла стійка до різних зовнішніх негативних впливів. Є чимало різновидів керамічної цегли: пустотіла чи економічна, повнотіла чи будівельна, лицювальна з різновидами– глазурована, фасадна, фасонна і т.ін. За фактурою цеглу ділять на гладку та рельєфну. Спеціальну цеглу використовують для димарів або печей. Вона може витримувати високі температури.

Те, що керамічну цеглу називають «червоною», – швидше просто традиція, аніж реальність. Адже тепер, окрім стандартного «цеглового» кольору можливі варіанти відтінків: абрикосовий, бежевий чи навіть жовтий, – все залежить від глини, з якої й виготовляють цеглу. Для зведення стін зазвичай використовують звичайну повнотілу або глиняну червону цеглу об’ємною вагою 1700-1900 кг/м3 або дещо дешевшу силікатну чи білу об’ємною вагою 1800-2000 кг/м3. Неякісна цегла містить різні домішки (наприклад, шматки вапняку чи обломки каміння), що може зіпсувати вигляд будинку. Браком вважається і недостатньо добре випалена цегла.

Виробники пропонують різні види цегли:

Цегла звичайна – червоного кольору, морозостійка, з пористістю 6-20 %. Від цієї характеристики залежить міцність зчеплення з кладковим розчином, теплопровідність стін і вбирання вологи. Поверхня звичайної повнотілої цегли зазвичай груба, тому стіни потрібно штукатурити. Вартість – від 0,85 до 1.00 грн. за 1 шт.

Цегла пустотіла може бути блідо-червоного, темно-червоного, коричневого або жовтого кольору. Її виготовляють з наскрізними і ненаскрізними круглими, овальними або квадратними отворами. Оскільки отвори наскрізних пустот не більше 16 мм, а ширина щілини – 12 мм, розчин практично не заповнює їх. Тому кладка має низьку теплопровідність.Таку цеглу використовують при будівництві зовнішніх стін з високою теплоізоляцією, легша за повнотілу, цеглу з отворами застосовують, щоб зменшити товщину стіни. Завдяки наявності порожнеч скорочується витрата сировини на виробництво цегли, витрати на перевезення, підвищується морозостійкість стін, знижується навантаження на фундамент. Її вартість – від 0,85 до 1,30 грн за 1 шт.

Облицювальна цегла може бути різного кольору – від світло-жовтого до темно-червоного. На поверхні деяких видів облицювальної цегли роблять орнаменти, що дозволяє використовувати її в декоративних цілях для зовнішньої обробки печей і камінів. Естетичного ефекту можна досягти, використовуючи профільну облицювальну цеглу. Вона підходить майже для всіх видів зовнішніх робіт. Однак її вартість вища, аніж, наприклад, звичайної повнотілої. Але якщо врахувати, що стіни зі звичайної цегли потрібно штукатурити, різниці в ціні майже немає. За лицювальну цеглу вам доведеться викласти від 1,20 грн за 1 шт.

Силікатна цегла має не дуже високу морозостійкість, оскільки сильно вбирає вологу і не забезпечує достатню теплоізоляцію, зважаючи на свою щільність. Побудовані з неї стіни занадто важкі і вимагають міцного фундаменту. Тому силікатна цегла рідко використовують при будівництві.

Керамічна клінкерна модульна цегла буває білого, сірого, світло-сірого, червоного кольору. Вона термо-і морозостійка, майже не вбирає вологу. гладкі стінки з торця нагадують керамічну плитку. За розмірами вона більша, ніж лицювальна, що дозволяє скоротити витрату і матеріалу, і часу роботи. Найчастіше використовується для облицювання зовнішніх стін.

Цегла глазурована має різноманітну гаму кольорів. Оскільки відноситься до облицювального матеріалу, використовується, в основному, для внутрішнього і зовнішнього оригінального оздоблення. При виготовленні такої цегли глиняну масу змішують з різними хімічними розчинами, що при випалі утворюють кольоровий склоподібний шар, також відрізняється високою морозостійкістю. Глазурована цегла має ті ж властивості, що й клінкерна керамічна, за винятком своєї крихкості. Її іноді застосовують для створення панно і мозаїки на фасадах і усередині будинку.

Цеглу фігурна, або рваний камінь виробляють різної форми та кольору і зазвичай застосовують для зовнішньої обробки будинку.

Технічні характеристики цегли:

Міцність – основна характеристика цегли – здатність матеріалу протистояти внутрішнім стисканням і деформаціям, не руйнуючись.

Марка – це показник міцності, позначається «М» із цифровим значенням. Цифри показують, яке навантаження на 1 кв.см може витримати цегла. Наприклад, марка 100 (М100) позначає, що цегла гарантовано витримує навантаження в 100 кг на 1 кв. см. У продажі найчастіше зустрічається цегла М100, М125, М150, М175.

Морозостійкість – здатність матеріалу витримувати поперемінне заморожування й розмороження у водонасиченому стані.

І наостанок кілька порад щодо придбання якісної цегли:
• купувати цеглу краще навесні, до початку сезонного подорожчання; узимку брати цеглу не рекомендується;
• переконаєтеся що купуєте саме ту цеглу, яка вам потрібна (пустотілу, фактурну, фасонну, шамотну та ін.);
• беріть потрібну кількість цегли з однієї й тієї ж партії, щоб уникнути різниці в кольорі.

Джерело

Долучитись в Telegram