Як боротися з грунтовими водами на ділянці

Багатьох після отримання ділянки для будівництва чекає безліч проблем, пов’язаних з високим заляганням грунтових вод. Землевласникам доводиться боротися з постійною високою вологістю ґрунту – від цього гинуть багато рослин. У присутності будівель на території відбувається різка усадка і руйнування фундаменту конструкцій, підвали не можуть повноцінно використовуватися в господарських потребах.

Результат близького розташування

Залежно від глибини залягання розрізняють три види грунтових вод:

  • артезіанські;
  • безнапірні;
  • підшкірні.

Останній вид і приносить неприємності дачникам, тому що кількість вод залежить від сезону, опадів і погоди. Високий рівень вод виникає восени, тоді велика кількість опадів насичує грунт. Але його заміряють навесні, під час паводків досягаються максимальні показники, тоді ж і починають боротьбу з ними. Рівень визначається відстанню від поверхні землі до дзеркала води в свердловині або колодязі.

Основна причина, через яку потрібне відведення грунтових вод – це можливе розмивання грунту, виникнення плавунів. Відповідно руйнування розташованих на території будівель і конструкцій. Через наявність великої кількості води в грунті дерева висаджують на насипах, грядки під культури також вимагають підняття рівня землі.

Визначення ситуації на ділянці

Рівень грунтових вод можна дізнатися виходячи з зростаючих культур на ділянці, близько розташований пласт дає буйну зелень при сухому грунті. Вологолюбні рослини, такі як хвощ, кропива, осока і рогіз розміщуються при близькому проходженні води. Пласт знаходиться не нижче 3 м від поверхні при активному зростанні очерету і тополі. Водоносний шар на глибині 3-5 м характеризується наявністю солодки і полину на ділянці. Дізнатися інформацію про водоносні жили допоможе дуб – він росте на їх перетині. Уздовж жил може розташовуватись клен, вільха і береза, при цьому рослини приймають нахил по її напрямку.

Усунення проблем

Основним і єдиним ефективним засобом боротьби з грунтовими водами є пристрій дренажу. За конструктивними особливостями виділяють дві типові системи:

  • відкрита;
  • закрита.

У першому випадку передбачається використання траншеї і лотків, у другому – труби, гравійно-піщаний фільтр і зв’язки прутів.

Відкритий тип відведення

Відкриті системи застосовують найчастіше через простоту експлуатації, але вони характеризуються скороченням корисної площі ділянки і заважають облаштуванню території. Вибір глибини виритої траншеї визначається особливостями ділянки, ухил допомагає зробити гідрорівень. Риття траншеї починають вгору по нахилу – це позбавить від турбот у разі присутності води на момент робіт. Для обмеження розмиву грунту в канави підсипають глину і щебінь. У готові траншеї вже закладають придбані заздалегідь готові жолоби, вони можуть виготовлятися з пластику або бетону, йдуть з гратами, які закривають верх.

Для захисту рослин на ділянках від високих грунтових вод викопують відвідну яму і канави, що проходять по периметру території і між грядок. Яму риють в найнижчому місці, глибина повинна бути 1-1,5 м. Канави навколо території йдуть глибиною близько 40 см, між рядами – 15 см. Всі канави облаштовують під кутом 20-30̊ для відтоку зібраної води в колодязь. Найпростіша ситуація з дренажем йде при наявності природного ухилу, тоді вода самостійно йде по облаштованій системі.

Закриті комунікації

Закриті системи дренажу не впливають на експлуатацію ділянки і не зменшують його, проте є недолік – відводи вимагають частого очищення. Для відводів використовують дренажні труби, які заривають у землю по периметру площі. При облаштуванні використовують різні матеріали: колота цегла, гілки та прути, азбестоцементні труби діаметром 10-15 см і труби ПВХ для дренажу. Для обмеження замулювання системи застосовують гідроізоляцію.

По периметру ділянки прокопують траншею глибиною 0,7-1,5 м, ширина, як правило, йде 0,3 м. Варто враховувати ухил в бік дренажного колодязя, який являє собою підготовлену яму. Далі дно траншеї засипають щебенем або піском, зверху укладають труби. В якості останнього водонесучі шару використовують підсипку з грунту і дерну.

В якості гідроізоляції застосовують геотекстиль і тектон. Перший матеріал служить додатковим фільтром, а останній прокладають на дно і по бічних стінок для перешкоди вбирання води в грунт. Настилають матеріал так, щоб він повністю покривав канаву і виходив за її межі на 30 см.

Складні заходи

4-grunt-vodyДля значного зниження рівня ґрунтових вод на ділянці використовують спеціальне обладнання. Якщо потрібно зниження до 5 м, то застосовують голкофільтрову установку, що складається з труб, на кінцях яких розташовуються голкофільтри, насоси і колектори. Вода переходить в вакуумний колектор, при цьому система практично не забруднюється завдяки передбаченому бар’єру спочатку труби. При зниженні грунтових вод на 20 м використовують голкофільтрову інжекторну систему, в яку входять відцентрові насоси і спеціальні водопідйомники. Ефективність застосовуваного обладнання дозволяє зробити будь-яку ділянку зручною для будівництва та посадки рослин.

Засипний вид
Існує також засипний тип дренажу, однак він не поширений через велику нестачу – система швидко замулюється. На відміну від закритого типу застосовують щебінь або биту цеглу замість труб, тобто ними засипають нижню половину виритої траншеї. Другу частину заповнюють гравієм, а зверху йде підсипка з грунту і дерну.

Важливість септика

Якщо брати до уваги безпеку навколишнього середовища, то на кожній ділянці варто подбати про монтаж септика для високих грунтових вод. Цей пристрій дозволяє накопичувати і одночасно очищати рідини які надходять. Але завдяки особливостям місцевості і грунту можуть виникнути проблеми з вибором пристрою і його установкою.

Типова конструкція складається з великої бетонної або пластикової ємності з трьома відсіками для різних видів очищення, при цьому система повинна бути герметичною. Від ємності йдуть два патрубки – один для надходження рідини, інший – виводить освітлені стоки в дренажну систему. Три рівня очищення дозволяють відсівати до 65% забруднень зі стоків, тоді після проходження їх через товщу грунту в грунтові води профільтровоється рідина вже на 98-100%. Це в свою чергу звільнить власника ділянки від постійних клопотів, пов’язаних з ліквідацією накопичених стоків.

Долучитись в Telegram