Як вибрати цеглу. Практичні поради

По складу й способу виробництва цегла ділиться на дві групи – керамічна і силікатна.
Керамічну цеглу одержують шляхом випалу глини і її сумішей.
Силікатна цегла – складається приблизно на 90% з піску, 10% вапна і невеликої кількості добавок. Суміш відправляється в автоклав, а не в піч, як у випадку з керамічною цеглою. Якщо додати пігменти, можна одержати силікатну цеглу практично будь-якого кольору – синього, зеленого, малинового, фіолетового.

Загідно пояснення тлумачного словника, цегла – це брусок обпаленої глини. Але тоді силікатна (тобто не глиняна) цеглина – і не цегла зовсім, а якийсь твердий матеріал схожий на неї за формою. До речі, так і є: на ці два матеріали існують різні Гости, і будівельники дуже чітко проводять між ними різницю. Отже, ми будемо розглядати в основному керамічну цеглу, тому що вона і є справжньою цеглою (і за словником, і за ДСТУ).

Призначення та види цегли

За призначенням керамічна цегла ділиться на рядову (вона ж будівельна) і лицьову (вона ж облицювальна, оздоблювальна, фасадна).

 • Рядова цегла використовується для внутрішніх рядів кладки або для зовнішніх рядів, але з подальшою штукатуркою. Рядовий цегла може мати на бічній стороні втиснутий геометричний малюнок (для кращого зчеплення зі штукатурним розчином).
 • Лицьова цегла – однорідного кольору, має дві гладкі, рівні лицьові поверхні (так звані «стусан» і «ложок»). Вона, як правило, порожниста (тобто в її «тілі» багато порожнин, що робить стіну з такої цегли «теплішою»).

До облицювальної відноситься також фактурна цегла (з рельєфним малюнком на лицьовій поверхні) і фасонна цегла (або фігурна, профільна) для кладки складних форм: арок, стовпів і т.п.

Пічна цегла буває різних розмірів (навіть з долоню). Іноді її роблять з рельєфом. Для топкової частини камінів використовують шамотна цегла, виготовлена з вогнетривких глин і витримує температуру вище 1000 °С. Шамотна цегла має піщано-жовтий колір і зернисту структуру.

Так що при покупці цегли головне знати, для чого ви, власне, її купуєте. І не переплутайте! А то поласитеся на «гарненьке» і викладете стіни лицьової цегли замість рядової. А потім підрахуєте витрати і розплачетеся. Або, навпаки, захочете заощадити і облицюєте будинок рядовою цеглою. Але тоді будинок буде виглядати не дуже гарно.

Зовнішній вигляд та розміри цегли

Цегла має «розумні» розміри: 250х120х65мм. Будівельнику зручно брати її однією рукою. У довжину укладаються дві цегли по ширині, плюс сантиметр на шов. Але товщина може варіюватися. І тоді цегла одержує назви: одинарна(товщина 65 мм), потовщена, або півторачна цегла(88 мм). Цегла великих розмірів ГОСТ визначає як камінь керамічний. Стандартний камінь керамічний, або подвійна цегла(як часто називають його продавці) – 250х120х138 мм. Потовщена цегла і камені значно економлять витрату розчину і час будівництва. І не думайте, що будівельники візьмуть з вас більше грошей за підняття важких речей. Їм самим краще: кинув десяток цеглин – і стіна готова! Крім цього, циглин потрібно менше, а ціна їх не збільшується. Так, наприклад, подвійна лицьова цегла дорожча за одинарну всього наполовину, а за розміром в два рази більша.

Колір цегли в основному залежить від складу глини. Більшість глин після випалу мають класичний цегельний колір. Цегла з такої глини називаються червоною цеглою. Рідше зустрічаються глина, з котрої виходить жовта, абрикосова або біла цегла. Іноді в сировину додають різні пігментні добавки. Наприклад, коричневу цеглу можна одержати тільки за допомогою пігментних добавок. За ГОСТом цегла за кольором повинна відповідати зразку-еталону, затвердженому заводом. Часто на заводах існує кілька еталонів, і виникає небезпека купити «строкату» партію цегли.

За наявністю порожнеч у тілі цегла лицьова й рядова ділиться на порожнисту і повнотілу(керамічні камені бувають тільки порожнистими). Чим більше порожнин(їх може бути більше 50%), тим цегла тепліша. Виходить, що при використанні пустотілої цеглистіни можна зробити меншої товщини, і теплоізоляція від цього не погіршиться. У пустотілої цегли менша маса, і в результаті – менше навантаження на фундамент. Це і є її перевага. Але є і складність: при кладці такої цегли отвори можуть забитися розчином, і така цегла стане більш «холодною». Щоб цього уникнути, потрібно брати цеглу з порожнинами меншого діаметру і більш в’язкий розчин. Цеглу можна зробити ще більш «теплою» за рахунок внутрішньої пористості керамічного черепка (тобто самого матеріалу). Таку цеглу називаютьпоризованою. До речі, поризована цегла в порівнянні зі звичайною створює кращу звукоізоляцію. Отже, зрозуміло, що для економії часу і грошей краще купувати не звичайну цеглу, а півторачну. А ще краще – камінь керамічний. А ось колір можна вибирати за смаком – він не впливає на якість цегли. Якщо хочеться будинок тепліший(але не за рахунок товщини стін), потрібно брати порожнисту або поризовану цеглу. Але тоді використовуйте більш в’язкий розчин, щоб порожнечі не забивалися.

Технічні характеристики цегли

 • Міцність цегли – основна характеристика цегли – здатність матеріалу витримувати внутрішні напруження і деформації, не руйнуючись.
 • Марка цегли – це показник міцності, позначається «М» з цифровим значенням. Цифри показують, яке навантаження на 1 кв.см. може витримати цегла. Наприклад, марка 100(М100) позначає, що цегла гарантовано витримує навантаження в 100 кг на 1 кв.см. Цегла може мати марку від 75 до 300. У продажі найчастіше зустрічається цегла М100, 125, 150, 175.
 • Морозостійкість цегли – здатність матеріалу витримувати почергове заморожування і відтавання у водонасиченому стані. Морозостійкість (позначається “Мрз”) виміряється в циклах. Під час стандартних випробувань цеглу опускають у воду на 8 годин, потім поміщають на 8 годин в морозильну камеру (це один цикл). І так до тих пір, поки цеглина не почне міняти свої характеристики (масу, міцність і т.п.). Тоді випробування зупиняють і роблять висновок про морозостійкість цегли. Для будівництв в українському регіоні потрібно використовувати цеглу морозостійкістю не менше 25 циклів, а краще – 35-50. Тому великі заводи намагаються не випускати цеглу морозостійкістю нижче 35 циклів. Але на ринку ще зустрічається цегла морозостійкістю 25 і навіть 15 циклів (як правило, привезена з теплих регіонів). У неї низька ціна, це спокушує покупців (а продавці намагаються не поширювати інформацію про ці «особливості»). Найкраще, коли марку цегли для майбутнього будинку визначить фахівець. Одним словом, не радимо ганятися за дешевою цеглою з морозостійкістю 25 або навіть 15 циклів.

Брак цегли

Що ж вважається браком у процесі виробництва цегли? За ГОСТом браком є перепал й недопал, і така цегла не рекомендується для продажі. А от наявність вапняних добавок ГОСТ допускає, хоча власникові такої цегли від цього, на жаль, не легше. Як дізнатися, чи правильно обпалена червона цегла? Якщо серцевина цегли – більш насиченого кольору, ніж «тіло», і при ударі вона дзвенить, то це – цегла хорошої якості.

Недопалена цегла має характерний гірчичний колір і при ударі видає глухий звук. У недопаленої цегли низька морозостійкість і вона «боїться» вологи. На одній фірмі розповіли таку історію. Одного разу взимку, коли ціни на будівельні матеріали нижча, скупуватий клієнт вирішив купити цеглу задешево. Потім розвантажив її на своїй ділянці і радісно став підраховувати, скільки заощадив. Прийшла весна, розтанув сніг, поспішив чоловік на свій будівельний майданчик. І побачив там … гори розкришеної цегли. Цегла виявилася бракованою – з недопалом.

Перепалена цегла утворюється від дуже високих температур. Цегла чорніє, оплавляється, втрачає чіткі розміри, її «розпирає» зсередини. Але фахівці кажуть, що якщо цеглина не порушила своєї форми, а чорною у неї виявилася тільки серцевина, то вона, навпаки, стає дуже міцною, ніби залізною.

Вапняні вкраплення (іноді їх називають «дутиками»). Звідки вони беруться? Глиниста сировина містить вапняк. Під час підготовки сировини вапняк подрібнюється. Але якщо залишилися хоча б півміліметрові зерна – чекай підступу. Вони набирають вологу і «роздуваються», відколюючи шматочки цегли. Якщо глибина відколу більше 6 мм, таку цегла ОТК бракує, якщо менше – її пускають у продаж. Фасади будинків, складені з такої цегли, виходять рябими, немов «засиджені мухами».

Найпоширеніший і підступний брак – висоли. Висоли проявляються вже на цегельних стінах у вигляді білих плям і розводів(тобто вже після того, як цегла покладена). І при покупці не вгадаєш – будуть висоли на цій цеглі чи ні. Утворюються вони в результаті міграції солей з розчину кладки, цегли, грунтових вод і навіть повітря. Рекомендують використовувати цемент з низьким вмістом висолоутворюючих домішок. Як уберегтися від висолів?

 • Використовувати густий розчин.
 • Не розмазувати розчин по фасадній частині цегли.
 • Не класти цеглу під час дощу і закривати свіжу кладку на ніч.
 • Як можна швидше домурувати будинок під дах.
 • Покрити фасад ахисною речовиною.

Але якщо після всіх пересторог висоли все-таки з’явилися, не турбуйтеся. Будівельники запевняють, що велика частина висолів змивається дощами через рік-два. Якщо чекати не хочете, можна скористатися народними засобами: розчином оцтової кислоти, 5-процентним розчином соляної кислоти або розчином нашатирного спирту. Можна купити в будівельних магазинах спеціальні засоби. Або звернутися на фірму, яка «відмиє» ваш будинок від солі і покриє фасад захисною речовиною.

Не хочете, щоб узимку в будинку було холодно чи фасад розмило дощем? Тоді не купуйте недопалену цегла. Перепалену купувати можна, але тільки в тому випадку, якщо її форма не порушена. А ось щодо вапнякових вкраплень вирішуйте самі. Але пам’ятайте, що цегла з відколами швидше руйнується.

Як правильно вибрати цеглу

Поговоримо про те, як привильно вибрати саме таку цеглу, яка найбільше відповідає Вашим потребам, а отже, і служити буде довше.

 • Для будівництва в Україні потрібна цегла з морозостійкістю не менше 25 циклів, а ще краще 35-50.
 • Цегла напівсухого пресування з морозостійкістю 15 циклів не годиться для облицювання стін і кладки фундаменту. Відрізнити її від цеглини пластичного формування можна по «ліжку» (найбільшій стороні): у неї вона гладка, на ній є конусні ненавскрізні порожнечі. Така цегла найкраще використовувати тільки для внутрішніх перегородок. Якщо ви все-таки її використовували для облицювання, то негайно обтукатурте будинок. Штукатурка, звичайно, не створить повної гідроізоляції, але на якийсь час захистить цегляні стіни.
 • Якщо споруджуваний будинок має у висоту 2-3 поверхи, то для кладки стін достатньо цегли М100-125.
 • Лицьову цеглу слід купувати тієї ж марки (чи сусідньої), що і будівельна, тому, що вся стіна повинна бути однакової міцності.
 • Подвійна цегла дешевше одинарної, до того ж тут додаткова економія на розчині і на часі кладки.
 • Поризована цегла «тепліша» простої порожнистої.
 • Всю лицьову цегли доцільніше купувати відразу ж, однієї партії – щоб все облицьовування було однорідне за кольором. Обговоріть, скільки еталонів кольору має завод, і уточніть заздалегідь, що вам потрібно цегла, що відповідає одному еталону кольору.
 • Колір глини не пов’язаний з якістю цегли. Тому без побоювання купуйте цеглу того кольору, який вам сподобався.
 • Для вікон, арок, підвіконь, пірканів і т.п. існує спеціальна фасонна цегла.
 • З силікатної цегли не рекомендується класти фундамент: вона нестійка до вологи. Не можна класти з неї печі і труби – вона починає розкладатися під дією високих температур. І штукатурити її важко – надто вона гладка, розчин погано до неї прилипає.
Долучитись в Telegram