Як збудувати землянку своїми руками

Всі знають , що землянками користувалися у війну або в давнину таке житло будували собі мисливці і лісники , а зараз для багатьох така будова є екзотикою. Хоча землянка може виступати в якості тимчасового житла , сараю або підсобки , тим більше , що побудувати таку споруду можна з підручних матеріалів. zemlyanka 300x225 Як збудувати землянку своїми рукамиОсобливо землянка , побудована своїми руками , може стати в нагоді як тимчасовий притулок при зведенні основного будинку.
Таке тимчасове житло має свої переваги: за рахунок того, що вона засипається землею з усіх боків, вона краще зберігає тепло, вона не вимагає фундаменту, а в якості стін використовується земля , що дозволяє заощадити будматеріали. Грамотно побудована землянка може використовуватися не тільки в теплу пору року , оскільки в ній можна передбачити установку грубки.

Місце для землянки

Вибирати його треба враховуючи багато чинників:

 • Розу вітрів
 • Особливості ландшафту
 • Рівень залягання грунтових вод
 • Орієнтацію по сторонах світу
 • Зазвичай землянки будують на вершинах схилів , в місцях з великою глибиною залягання грунтових вод. Це важливо , оскільки при близькому розташуванні підземних вод землянку будувати не можна.

Матеріали та інструменти для будівництва землянки

Для будівництва землянки складається план і по ньому визначають витрата будматеріалів з урахуванням шлюбу . При виборі компонентів для землянки необхідно враховувати деякі особливості:

 • Руберойд для перекриття землянки слід зберігати в закритих приміщеннях і оберігати від прямих сонячних променів.
 • Стандартна довжина дошки або бруса складає 6 метрів , а по факту вони будуть трохи довше.
 • При виборі дощок краще уникати виробів з сіруватим відтінком деревини , а взагалі дошки слід відразу ж просочити антисептиком.
 • Кріплення ( цвяхів різної довжини ) відразу слід взяти побільше , щоб потім не довелося докуповувати .

З інструментів для будівництва землянки слід приготувати наступні:

 • лопати різної форми та розмірів
 • сокира
 • пилки по дереву
 • стамеска і долото
 • коловорот (ручна дриль)
 • будівельний рівень і рулетка
 • рубанок
 • молоток
 • будівельний степлер
 • кувалда
 • обценьки
 • ніж
 • драбина
 • деревообробний верстак

Підготовка котловану для землянки
zemlyanka1 300x225 Як збудувати землянку своїми рукамиНа першому етапі роботи на ділянці розмічають габарити котловану. Перевірити рівність прямокутника розмітки можна по діагоналях прямокутника – вони повинні бути однаковими. Верхній шар дерну акуратно знімають , оскільки згодом він буде застосований для даху . Котлован викопують на потрібну глибину і потім формують вертикальні укоси.
Для того , щоб під час викопування котловану не відбулося обвалу землі по краях і просідання крокв надалі , котлован краще викопати спочатку з застосуванням екскаватора, а потім вже вирівняти стінки і дно лопатами. Оскільки екскаватор не може забезпечити рівну поверхню , котлован копають не доходячи до потрібної глибини.

Монтаж опорних стовпів

Стіни землянки обов’язково зміцнити – для цього в землю забивають бруски перетином 50 або 100, залишаючи зазор для дошок, зміцнювальних відкоси – «одягу» , які закладаються в зазори і притискаються клинами.
Потім переходять до установки брусів опори. На торці чотирьох брусів по 3 метри прибивають дошку 40 довжиною 50 см – « п’яту » , яка потрібна для збільшення площі зіткнення із землею. З іншого кінця бруси обробляються антисептиком на висоту 0,6 метра. Вод ці опори викопують ями глибиною 0,5 метра , встановлюють стовпи , вирівнюють їх і закопують. Верхівки всіх столів повинні знаходитися на одному рівні , що перевіряють гідрорівнем .
На верхні частини стовпів прикріплюють по 2 дошки сороковки довжиною по 60 см , які будуть служити напрямними для прогону . Ці дошки , як і « п’яти» прибивають довгими цвяхами.
Прогін (колода -опору для крокв ) встановлювати краще утрьох або вчотирьох. Його встановлюють у направляючі стійки за допомогою кувалди , а потім закріплюють цвяхами 200 мм.

Укладання крокв

У даному прикладі для даху використовується 18 крокв з бруса перерізом 150 мм. Уздовж країв котловану вкопують брус 150мм для упору крокв і обмеження їх переміщення по грунту , а для опори крокв і захисту їх від просідання використовують дошку 40 довжиною 6 метрів.
Уздовж колоди – прогону роблять пази для крокв з кутом нахилу 45 градусів. Також крокви з’єднуються між собою і у верхній частині за допомогою монтажних пластин ( 10 шт.) І шурупів 120 мм. Можна також використовувати дошки- сороковки і цвяхи 120 мм. Крокви розташовуються на відстані 0,5 метра один від одного. Ще на етапі установки крокв необхідно встановити дверну коробку.

Спорудження даху землянки

Коли каркас землянки готовий, можна приступати до обрешітки крокв. Для цього використовують дошки сороковки ( 40 шт. ) – По 20 на кожен скат даху. Дошки повинні кріпитися впритул один до одного , без щілин і за допомогою цвяхів завдовжки 125 або 150 – по одному цвяху в кожне стропіло і по 2 в бічні крокви.
Якщо обрешітки прибивається зверху з орієнтиром на першу дошку , то останній нижній елемент може не поміститися в залишився зазор. Якщо ж починати обрешітку знизу , то підганяти доведеться верхню дошку – а це простіше. У будь-якому випадку в процесі буде потрібно підгонка розмірів елементів .
Перед настилом руберойду необхідно не забути про установку двох труб вентиляції й грубки (за потреби). Врізку в дах краще робити за шаблоном, а в якості труб можна використовувати пластикові каналізаційні труби діаметром 100 мм. Одну трубу встановлюють біля коника даху, а другу біля землі. Що стосується пічної труби, то вона повинна встановлюватися залежно від розташування печі і за нормами пожежної безпеки. Важливо вибрати якісну трубу (вона купується окремо від печі ) і вона повинна бути теплоизолированной , щоб запобігти втрати тепла.

Настил руберойду

На обрешітку землянки руберойд настилається в два шари : поперек і вздовж . Цей матеріал не тільки гідроізолюють дах , а й просушить внутрішні приміщення землянки від зайвої вологи в результаті свого прогрівання на сонці.

Для того , щоб точно підрахувати необхідну кількість руберойду , вираховують площа схилів даху . Наприклад , якщо загальна площа даху буде 40 квадратних метрів , то на 2 шари знадобиться 80 кв. метрів. Зазвичай в одному рулоні руберойду 15 метрів , а з урахуванням можливого браку розраховувати можна на 12. Разом знадобиться 7 рулонів руберойду. Важливо : якщо немає можливості відразу ж застелити дах руберойдом , то можна закрити дах хоча б плівкою , щоб захистити її від вологи.

Оздоблення землянки

На завершальному етапі приступають до обробки землянки . Її задній торець не зашивають повністю , залишаючи зазор вгорі на 3 дошки для кращої вентиляції. Передній торець НЕ зашивають для того , щоб у землянку проникав світло. Його закладають тільки при закінченні будівництва.

Долучитись в Telegram